Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta
Povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, koji se obeležava 27. januara, Haver Srbija organizuje dvodnevni komemorativno-edukativni program, koji će se održati 23. i 24. januara 2024. godine, putem Zoom platforme.
Agenda programa:
Utorak, 23. januar, od 18:00 do 19:15
Antisemitizam u Evropi od dolaska nacista na vlast do početka "konačnog rešenja" Dr Aleksandar Stojanović
Predavanje će biti fokusirano na antisemitizam 30-ih godina 20. veka, uticaj uspona nacizma i fašizma na širenje antisemitizma, antisemitsku propagandu i legislativu u Evropi uoči i početkom Drugog svetskog rata.
Aleksandar Stojanović (Beograd, 1985) diplomirao je istoriju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2010. godine. Na Кatedri za istoriju Jugoslavije ovog fakulteta odbranio je 2014. godine doktorsku disertaciju na temu „Ideje, društveno-politički projekti i praksa vlade Milana Nedića (1941–1944)“. Od 2011. godine zaposlen je u Institutu za noviju istoriju Srbije, trenutno u zvanju višeg naučnog saradnika. Učestvovao je na velikom broju međunarodnih i nacionalnih naučnih konferencija u zemlji i inostranstvu. Objavio je pedesetak naučnih radova i više monografskih publikacija. Istraživački se bavi Drugim svetskim ratom, istorijom političkih ideja, kolaboracijom, istorijom propagande, jevrejskim studijama i istorijom institucija. Autor je Udžbenika za osmi razred osnovne škole, u izdanju fondacije Alek Кavčić i preduzeća Arhi-knjiga. Aleksandar je dugogodišnji volonter i član Board-a Haver Srbije.
Sreda, 24. januar, od od 18:00 do 19:15
Kultura sećanja na Holokaust u Jugoslaviji - spomenik Bogdana Bogdanovića na sefardskom groblju, Dr Davor Stipić
Spomenik jevrejskim borcima i žrtvama fašizma na sefardskom groblju u Beogradu predstavljao je početak duge i bogate karijere Bogdana Bogdanovića kao ,,graditelja spomenikaˮ, ali i vesnik novih trendova u jugoslovenskoj umetnosti, udaljavanja od socrealizma i otvaranja ka onome što će postati poznato kao socijalistički modernizam. Izgrađen je po narudžbini Jevrejske opštine Beograd 1952. godine u okviru najveće do tada organizovane akcije memorijalizacije žrtava Holokausta u komunističkom delu Evrope, koja je, osim ovog, obuhvatala podizanje spomenika u još četiri jugoslovenska grada: Sarajevu, Novom Sadu, Zagrebu i Đakovu. Iako je u tadašnjoj javnosti naišao na prilično hladan prijem, spomenik je, zahvaljujući originalnim idejnim rešenjima i konceptima koji su se oslanjali na Bogdanovićevu sklonost ka apstrakciji, neodređenosti i bogatoj semiotici, postao jedno od najznačajnijih ostvarenja memorijalne arhitekture socijalističke Jugoslavije i jedan od prvih značajnijih primera spomenika žrtvama Holokausta na čitavom prostoru jugoistočne Evrope.
Davor Stipić je rođen 1989. godine u Užicu. Osnovne i master studija istorije završio je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gde je 2022. godine i doktorirao na temu Odnos prema Holokaustu u Jugoslaviji 1945-1991. Uže oblasti naučnog interesovanja su mu kultura sećanja, Holokaust, nacionalni identiteti i istorija Jevreja na jugoslovenskom prostoru. Zaposlen je na Institutu za noviju istoriju Srbije u Beogradu u zvanju naučnog saradnika.
Program se odvija preko Zoom platforme. Za učešće u programu potrebno je popuniti Prijavni Formular najkasnije do kraja dana u ponedeljak, 22. januara. Zoom link će biti poslat svim prijavljenim učesnicima i učesnicama u utorak, 23. januara, u prepodnevnim časovima.
Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta